Ze střípků hasičské historie

IMG_2857

Jelikož si v letošním roce připomínáme 140 let od založení obecního hasičského sboru v Kopřivnici, uspořádal náš sbor jako jednu z dalších akcí, kterou si toto výročí připomíná, tematickou výstavu s názvem Ze střípků hasičské historie. Využili jsme k tomu nádherné prostory proskleného výstavního pavilónu v nově zrekonstruovaném centru města. Výstava bude probíhat od 1. do 16. srpna 2024.

Od prvotní myšlenky, která byla víceméně spontánním nápadem, přes diskuzi jak tu celou „věc“ vlastně pojmout, došlo až k samotné realizaci. Záměrem výstavy nebylo představit nějaký ucelený soubor s encyklopedickými informacemi, ale spíše si drobnými artefakty připomenout a nechat diváka vtáhnout do dob dávno minulých.

V majetku sboru bohužel nezůstalo mnoho historických movitých věcí, přesto se uchovaly některé vzácné kusy, jako například ruční stříkačky „berlovky“ z konce 19. století, nebo historický mosazný hydrantový nástavec. Dalším vzácným exponátem, je transportní vozík pro raněné. Tento konkrétní kus ještě před 1. světovou válkou využívali přímo kopřivničtí hasiči. Nyní je exponát trvale vystaven v Muzeu osobních automobilů Tatra jako součást tematické expozice po boku hasičského vozidla. Jeho podobu můžete vidět ve fotogalerii. Zřejmě nejcennějším zachovaným kusem je však původní prapor sboru z roku 1885 s vyšívanými grafikami na obou stranách. Z jedné strany je původní znak, z druhé strany pak vyobrazení sv. Floriána, patrona hasičů.

Se čtverkou v letopočtu na konci se pojí ještě jedno zajímavé výročí a to je 90 let. Právě před 90 lety, v roce 1934, jsme začali v Kopřivnici u obecního hasičského sboru využívat ke službě automobily. Prvním vozem byla, jak jinak než Tatra, konkrétně typ 72 v požární úpravě brněnské firmy Hrček a Neugebauer. Vozidlo sloužilo až do roku 1965, kdy byla k jednotce přidělena CAS Praga RN a Tatra 72 byla převedena do Ženklavy. Abychom alespoň nastínili tehdejší dobu, podařilo se nám ve spolupráci Tatra veterán car clubem v Kopřivnici a díky ochotě pana Luboše Pálky, zajistit jako exponát vozidlo ze stejného období, kterým je Tatra 70 A, taktéž v požární úpravě od firmy Hrček a Neugebauer.

as-tatra-72-1934

První hasičský automobil u kopřivnického sboru, automobilová stříkačka Tatra 72, rok 1934.

Bývalá technika jednotky

Technická data k prvnímu hasičskému automobilu u hasičského sboru v Kopřivnici najdete na konci výše odkazovaného článku.

hz-prvni

První hasičská zbrojnice v Kopřivnici. Budova stála zhruba v místech dnes uzavřené ZŠ náměstí v období 1885 až 1910. Mezi léty 1910 až 1921 měli hasiči pro svou službu vyčleněny prostory právě v nově postavené měšťanské škole.

hz-1921

Druhá hasičská zbrojnice při slavnostním otevření, vedle nynější ZUŠ Z. Buriana, v místě dnešní budovy. 1921 až 2012.

Historie hasičského sboru v Kopřivnici

1884 – 2007

gal364_obr1349946375_73

Současná hasičská zbrojnice v obležení návštěvníků při slavnostním otevření, 9. října 2012.

IMG_2849

Technika jednotky u slavnostního zahájení výstavy, 1. srpna 2024.

Novodobá historie

Od roku 2007