Činnost jednotky ve 3. čtvrtletí roku 2019

IMG_7241Kopřivničtí hasiči vyjížděli ve třetím čtvrtletí roku 2019 celkem k 53 událostem, z čehož bylo 12 požárů, 32 technických pomocí po 3 zásazích u dopravních nehod, úniku nebezpečných látek a 3 byly rovněž události, které byly následně kvalifikovány jako planný poplach. K tomu řešila jednotka dalších 46 neemergentních událostí. Celkový počet zásahů za první tři čtvrtletí roku je symbolických 150 a počet neakutních událostí 56.

 

 

Počet zásahů v 2. čtvrtletí: 53

Rozdělení podle druhu událostí:

 • požár: 12
 • technická pomoc: 32
 • dopravní nehoda: 3
 • únik nebezpečných látek: 3
 • záchrana osob a zvířat: 0
 • planý poplach: 3

 

  

 

 

Ve třetím čtvrtletí pomáhala jednotka několikrát i u požárů mimo katastr města. Dvakrát vyjížděla na Hukvaldy, 24. července hořelo pole po sklizni ječmene a 31. srpna napáchal více než dvoumiliónovou škodu požár zemědělského stroje. Požár strniště jsme rovněž pomáhali hasit s naší velkokapacitní cisternou 7. srpna v Příboře.

Tragický konec měl požár zděné zahradní chatky v lokalitě pod Bílou horou, kde bylo při hasebních pracích uvnitř objektu nalezeno ohořelé tělo. U požáru zasahovaly celkem tři jednotky se čtyřmi cisternami. Požár se podařilo lokalizovat během 15 minut, úplná likvidace si poté vyžádala ještě asi 20 minut. Dalším větším zásahem byl požár střechy při rozebíracích pracích na budově staré slévárny, která v současné době prochází náročnou přestavbou na muzeální expozici automobilů Tatra.

Několikrát vyjížděla jednotka k popadaným nebo polámaným stromům. U těchto zásahů je často nutno použít výškovou techniku. Ze zbrojnice tak vyjíždí na vyžádání i automobilový žebřík. K jednomu takovému zásahu byl vyslán i do sousedního Příbora. Připomeňme, že v celém okrese Nový Jičín se nachází výšková technika pouze na stanicích Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně a Bílovci a po jednom kuse mají dobrovolné jednotky v Kopřivnici, Frenštátě p. R. a Fulneku. Mimo tyto „veřejné“ jednotky vlastní výškovou techniku ještě hasiči na letišti Leoše Janáčka v Mošnově, ale její výjezd je limitován povinností zabezpečení letového provozu.

Počet zásahů v 1. až 3. čtvrtletí: 150

Rozdělení podle druhu událostí:

 • požár: 28
 • technická pomoc: 101
 • dopravní nehoda: 9
 • únik nebezpečných látek: 3
 • záchrana osob a zvířat: 0
 • planý poplach: 7

 

 

 

 

Porovnání počtu a skladby událostí v 1. až 3. čtvrtletí v letech 2015 – 2019

 • 2015: celkem událostí: 173
 • 2016: celkem událostí: 191
 • 2017: celkem událostí: 161
 • 2018: celkem událostí: 149
 • 2019: celkem událostí: 150

 

 

Pozn.:
Vyšší nárůst zásahů v kategorii technická pomoc v roce 2016 je zapříčiněn extrémními přívalovými srážkami, které zasáhly území města Kopřivnice na konci května roku 2016.

 

Pravidelná odborná příprava byla rozšířena o specializační výcvik práce ve výškách a nad volnou hloubkou, zaměřený v první fázi zejména na sebezáchranu hasiče pomocí lezecké techniky z výbavy jednotky.

 

Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice