Výcvik hasičů na zamrzlé hladině

12V sobotu 25. února využila převážná část jednotky vhodné klimatické podmínky k výcviku hasičů na zamrzlé vodní hladině Větřkovického rybníku. Úkolem bylo stejně jako v loňském roce procvičit taktické postupy při záchraně osob, pod kterými se probořil na zamrzlé vodní hladině led.

Výcvik na vodě

PB200106

V hasebním obvodu jednotky se nachází přehrada Větřkovice a protéká řeka Lubina, která umí být v období  dešťů poměrně hodně divoká. Proto se hasiči pravidelně připravují a zdokonalují v činnostech zaměřených na záchranu osob z vodní hladiny. Jeden z takových praktických výcviků proběhl v neděli 20. 11. 2016 v místní části Lubina.

Požár v kulturním domě – taktické cvičení

PA310061

Poslední říjnový den roku  2016 se uskutečnilo taktické cvičení jednotky SDH Kopřivnice. Ve spolupráci s kulturním domem, byl připraven komplexní nácvik řešení krizové situace v tomto provozně velice složitém objektu. Připomeňme, že jeho součástí je mimo hlavní divadelní sál také informační centrum, knihovna, kino a do správy organizace patří rovněž budova technického muzea.

Stáž u HZS MSK

1Třetí říjnový víkend byl pro dobrovolné hasiče územního odboru Nový Jičín ve znamení odborné přípravy. Jak v sobotu, tak i v neděli se jednotky SDH různých kategorií účastnily stáží, výcviků nebo školení. Nejinak tomu bylo i v případě naší jednotky, která v neděli 16. října absolvovala již druhou stáž na stanici Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně. První proběhla na jaře letošního roku.

Taktické cvičení složek IZS

P4200003

Ve středu 20. 4. 2016 se uskutečnilo velké taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému. Námětem byla porucha lanové dráhy vedoucí z Ráztoky na Pustevny, která byla v tu chvíli obsazena více než 100 cestujícími. Do záchranné akce se zapojili kromě provozovatelů lanové dráhy hlavně profesionální i dobrovolní hasiči z Moravskoslezského a Zlínského kraje, zdravotnická záchranná služba, Policie ČR a Horská služba.

Dubnový víkend ve znamení výcviku

P1180810

Předposlední dubnový víkend se hasiči z kopřivnické jednotky rozhodně nenudili. V sobotu 17. 4. se jedno družstvo s prvovýjezdovým vozem účastnilo odborné stáže na stanici Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Novém Jičíně a v neděli 18. 4. proběhla půldenní odborná příprava spojená s praktickým výcvikem, tentokrát již v Kopřivnici.

Vyprošťování osob z havarovaných vozidel

P2020054

V úterý 2. února 2016 odjela část jednotky s prvovýjezdovou cisternou ke speciálnímu výcviku zaměřeného na vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Odbornou přípravu zajistili příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice Bílovec. Bílovec byl rovněž místem konání výcviku. Po celou dobu nepřítomnosti musela být samozřejmě zajištěna akceschopnost jednotky pro případný výjezd.

Výcvik v reálných podmínkách požáru

04

15. záříjový den roku 2015 absolvovalo 12 hasičů naší jednotky odbornou přípravu
v tzv. flashover kontejneru v Hamrech u Prostějova.

„Flashover kontejner je systém několika vzájemně propojených a speciálně
upravených lodních kontejnerů, ve kterých instruktoři připravují naprosto reálné
podmínky požáru v uzavřených prostorech (imitace požárů bytů, domů apod.)

Taktické cvičení – únik čpavku

4V pondělí 23. 3. 2015 dopoledne se na zimním stadiónu v Kopřivnici uskutečnilo taktické cvičení jednotek požární ochrany. Cvičení se odehrávalo v režii Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Námětem bylo ověření funkce havarijních technologií instalovaných na zimním stadiónu pro případ úniku čpavku, který je používán jako chladicí médium pro výrobu a udržování ledové plochy.

Taktická cvičení na únik nebezpečné látky

14Průběžně od roku 2013 pracuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje na koncepci předurčenosti dobrovolných jednotek pro zásahy spojené s výskytem nebezpečných látek. Cílem je doplnit síly a prostředky profesionálních hasičů zejména při dlouhodobých zásazích. V rámci této nové koncepce byly vytipovány jednotky, se kterými pak byla prováděna cílená odborná příprava. Vyvrcholením byly dvě taktická cvičení, která se uskutečnila ve čtvrtek 15. 5. 2014. V územním odboru Nový Jičín jsou kromě stanic Hasičského záchranného sboru v Novém Jičíně a Bílovci předurčeny pro tyto zásahy jednotky Frenštát p. R., Kopřivnice a Studénka.