Výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel

op-vozhv-2020-07
Ve dvou blocích, dopoledne a odpoledne, proběhl ve středu 27. května 2020 na autovrakovišti v Ženklavě výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Kopřivničtí hasiči jsou v rámci koncepce dobrovolných jednotek v Moravskoslezském kraji předurčeni na zásahy u dopravních nehod a mají v této oblasti rozšířenou odbornou přípravu. Navíc byly v letošním roce na výjezd zařazeny některé nové druhy technických prostředků, které si tak hasiči mohli odzkoušet v praxi.

Výcvik na zamrzlé hladině

IMG_0633

V neděli 26. ledna 2020 se uskutečnil na vodní nádrži Větřkovice plánovaný výcvik hasičů zaměřený na záchranu osob propadlých ledem na vodní ploše. V hasebním obvodu jednotky se nachází kromě zmíněného vodního díla také retenční nádrž štramberského lomu Kotouč a řeka Lubina.

Taktické cvičení integrovaného záchranného systému

HLYD2415
V úterý 1. října odpoledne se v místní části Lubina na silnici II/464 uskutečnilo taktické cvičení všech základních složek IZS (hasiči, Policie ČR, zdravotnická záchranná služba). Námětem cvičení byla dopravní nehoda dodávkového vozidla s cisternou, převážející nebezpečnou látku. Zasahující složky se musely vypořádat s kombinací několika různých faktorů. Cvičení se zúčastnilo přes 80 zasahujících.

Povodňový výcvik – Slovensko

03

Celkem šest členů jednotky bylo vysláno v pátek 7. 6. 2019 až do neděle 9. 6. 2019 na povodňový výcvik, který se konal na Slovensku, konkrétně ve městě Martin. Cílem kurzu bylo zdokonalit se v ovládání plavidel, záchraně tonoucích se osob a také poskytování předlékařské první pomoci.

Požár v mateřské škole

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V kuchyňce ve 2. nadzemním podlaží v objektu mateřské školy na ulici Krátká došlo vlivem závady na elektrospotřebiči ke vzniku požáru. Ten se začal nekontrolovaně šířit a před ohněm se utekly na střechu schovat jedna učitelka a jedno dítě. Ostatním se podařilo včas evakuovat – takový byl scénář k taktickému cvičení, které proběhlo 11. června 2019.

Odborná příprava na téma nebezpečné látky

op-nl-nj-04

V sobotu 24. 11. 2018 proběhl výcvik na hasičské stanici v Novém Jičíně. Vzhledem k tomu, že kopřivnická jednotka je jednou ze tří jednotek v územním odboru Nový Jičín, která je předurčená k zásahům na nebezpečné látky, je nutné provádět pravidelné odborné přípravy a výcviky na toto téma.

Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ve čtvrtek 10. května 2018 proběhl teoretický i praktický výcvik zaměřující se na problematiku vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Vzhledem k tomu, že kopřivnická jednotka je předurčená k takovýmto typům zásahů, je v plánu odborné přípravy věnována této oblasti patřičná pozornost.

Výcvik záchrany osob – zima 2018

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V pondělí 12. března proběhl na vodní nádrži Větřkovice plánovaný výcvik hasičů zaměřený na záchranu osob propadlých ledem na vodní ploše. V hasebním obvodu jednotky se nachází kromě zmíněného vodního díla ještě retenční nádrž štramberského lomu a řeka Lubina.

Odborná stáž na stanici HZS

IMG_20171015_105538

V neděli 15. 10. 2017 se část jednotky se dvěma výjezdovými vozidly účastnila odborné stáže na stanici Hasičského záchranného sboru v Novém Jičíně. Stáže jsou určeny pro jednotky kategorie JPO II, což je nejvyšší „stupneň“ dobrovolné jednotky v systému požární ochrany ČR. V územním odboru Nový Jičín zřizuje takové dobrovolné jednotky podle stupně požárního nebezpečí a plánu plošného pokrytí území jednotkami požární ochrany celkem 9 obcí – Kopřivnice, Frenštát p. R., Studénka, Bílovec, Příbor, Fulnek, Odry, Štramberk, Starý Jičín.