Oslavy 140. výročí založení hasičského sboru ve Štramberku

stramberk-uvod

V sobotu 20. 8. 2016 uspořádali hasiči ve Štamberku oslavy k připomenutí 140 let od založení hasičského sboru. Bohatý program zahrnoval ukázky hašení jak historickou tak současnou technikou. Návštěvníci mohli zhlédnout např. požární útok vedený pomocí ruční, koňským povozem tažené stříkačky, který předvedli hasiči z Libhoště. Atrakcí bylo také vidět v akci štramberskou „stařenku“, čili automobilovou stříkačku Tatra 26 z roku 1929.

Jednu z dynamických ukázek předvedli i naši hasiči, a to vyprošťování osoby z havarovaného vozidla. Diváci mohli vidět všechny typické činnosti, které jsou běžně u takového typu události prováděny. Po příjezdu jednotky na místo provedl velitel zásahu průzkum, mezitím hasiči zabezpečili místo nehody a provedli protipožární opatření. I když vozidlo nebylo nijak zdemolované, tak při ukázce bylo postupováno tak, jako by bylo a žádné z dveří nešly otevřít. Po stabilizaci vozidla hasiči připravili nejprve vstup pro zdravotníka, který zajistil prvotní předlékařské ošetření, a poté již hasiči pomoci hydraulického vyprošťovacího zařízení začali připravovat prostor pro vytažení zraněné osoby. Po jejím vyproštění činnost hasičů končí a nastupuje záchranná služba…

Na relativně malou plochu u základní školy na ulici Záuličí a v přilehlém parku se podařilo naskládat i poměrně dost techniky. K vidění byly 3 historické automobily, 2 požární stříkačky, 7 cisteren, 2 dopravní automobily a 1 automobilový žebřík. Aby té hasičiny nebylo zas až tolik, tak o zpestření se postarala dechová hudba a akci zakončil večerní koncert štrambersko-kopřivnické kapely LedaTak 🙂

Zúčastněné jednotky a technika:

  • JSDH Štramberk (CAS 32 T148, CAS 16 Daewoo Avia, AS Tatra 26, DA 15 MB Sprinter)
  • HZS Moravskoslezského kraje, stanice Nový Jičín (CAS 20 T815, AZ 30 Iveco Magirus)
  • JSDH Kopřivnice (CAS 24 T815)
  • JSDH Libhošť (CAS 15 DAF, koňská stříkačka)
  • JSDH Ženklava (CAS 15 MB 1124)
  • JSDH Lubina I (DA 10 Iveco)
  • JSDH Rybí (CAS 25 Š706)
Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice