Výcvik vyprošťování u dopravních nehod

IMG_5359

Ve středu 7. 6. 2023 se uskutečnil v odpoledních hodinách na autovrakovišti v Ženklavě výcvik vyprošťování u dopravních nehod. Kopřivnická jednotka je v rámci koncepce dobrovolných jednotek v Moravskoslezském kraji předurčena na zásahy u dopravních nehod a má v této oblasti rozšířenou odbornou přípravu. Kromě praktického výcviku probíhá během roku také teoretická odborná příprava, kde si členové jednotky připomenou zásady bezpečnosti práce a taktické postupy, případně novinky z problematiky dopravních nehod.

 

 

Vybraní členové měli v letošním roce možnost zavítat to mladoboleslavské automobilky Škoda Auto a.s., kde na ně čekalo několik nových vozidel z produkce této automobilky, které bylo možné rozstříhat pro potřeby výcviku. Na vše dohlíželi zkušení lektoři, kteří měli za úkol seznámit hasiče s problematikou. Díky tomu bylo možné na středečním výcviku vyzkoušet jejich poznatky a seznámit s nimi zbylé členy jednotky.

Na vraku vozidla si hasiči vyzkoušeli několik variant možných postupů při tvorbě vstupu do vozidla pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení včetně stabilizace. Novinkou byla ukázka sklápění sedadel pomocí hydraulického rozpínáku a válce, kdy tento postup je velmi efektivní zejména u nových vozidel.

Na závěr výcviku si školitel připravil modelový scénář, který vycházel z reálné dopravní nehody. Úkolem šestičlenného družstva pak bylo tento scénář vyřešit co nejefektivněji a v co nejkratším čase. Zejména pro nové členy jednotky byl tento způsob výcviku přínosem.

Jednotky předurčené na zásahy u dopravních nehod v Územním odboru Nový Jičín

 

Stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje:

 • Centrální hasičská stanice Nový Jičín
 • Hasičská stanice Bílovec
 • Hasičská stanice Kopřivnice

 

Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí:

 •  Bílovec
 •  Frenštát p. R.
 •  Fulnek
 •  Kopřivnice
 •  Odry
 •  Příbor
 •  Starý Jičín
 •  Studénka
Tísňová telefonní čísla
150 Hasiči
155 Záchranná služba
158 Policie ČR
112 Jednotné evropské číslo
tísňového volání
Výstrahy ČHMÚ

Směnový kalendář

Webkamera Kopřivnice