Během prvních třech měsíců roku 2016 zasahovali hasiči z kopřivnické jednotky u 48 událostí. Nejčastěji hasiči vyjížděli k asistenci záchranné službě nebo k otevírání bytů, kde hrozilo nějaké nebezpečí z prodlení nebo na žádost Policie ČR. Jednotka byla také povolána k 8 požárům a 3 dopravním nehodám.
Počet zásahů v 1. čtvrtletí: 48
Rozdělení podle druhu událostí:
- požár: 8
- technická pomoc: 31
- dopravní nehoda: 3
- únik nebezpečných látek: 2
- záchrana osob a zvířat: 0
- planý poplach: 4
Výpis jednotlivých událostí v roce 2016
Porovnání počtu a skladby událostí v 1. čtvrtletí v letech 2012 – 2016
2012: celkem událostí: 46
2013: celkem událostí: 42
2014: celkem událostí: 46
2015: celkem událostí: 59
2016: celkem událostí: 48
K prvnímu zásahu, kterým byl požár, vyjížděli hasiči těsně před koncem prvního dne v roce. Jednalo se o požár komínového tělesa v rodinném domě ve Štramberku. O deset dní později vyjížděli hasiči znovu k požáru do Štramberka, tentokrát na vlakové nádraží, kde hořela unimobuňka. Škodu 1 mil. Kč a evakuaci několika desítek osob si vyžádal
požár bytu ve Frenštátě p. R., ke kterému byla jednotka vyslána 23. ledna.
Během 9. a 10. února zasáhl náš kraj silný vítr. Během těchto dvou dnů zasahovali hasiči u 4 událostí, které měl na svědomí právě vítr. Ve dvou případech se jednalo o popadané stromy, jednou o potrhané dráty elektrického vedení a jednou o uvolněné plechy na střeše bytového domu. O necelý měsíc později, 7. března, vítr uvolnil opět plechy, tentokrát na budově kulturního domu. Tady museli hasiči vzhledem k nepřístupnosti použít i automobilový žebřík.
V prvního čtvrtletí zasahovali hasiči v Moravskoslezském kraji u několika případů otravy oxidem uhelnatým, bohužel několikrát s tragickým koncem. Velké štěstí měli obyvatelé rodinného domu v Kopřivnici na ulici Husově, kde se do obydlí dostával nebezpečný plyn z kotle na tuhá paliva. Oxid uhelnatý (CO) je prudce jedovatý plyn, lehčí než vzduch, bez chuti a bez zápachu, vznikající při nedokonalém hoření. Dokonalé hoření je však jen teorie, CO vzniká v praxi u každého hoření, při spalování tuhých, kapalných i plynných paliv. Jeho nebezpečí je o to větší, že je smyslově nepostižitelný. Všichni občané, kteří si zajišťují vytápění nebo ohřev vody individuálně, by měli dbát na stav svého zařízení a spalinových cest. Od věci není ani pořízení detektoru plynů. Investice v řádu stokorun je proti smrti vskutku malichernou záležitostí.
2. února se jednotka zúčastnila zajímavého výcviku, zaměřeného na vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Kolegové ze stanice Bílovec, Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, připravili pro jednotky předurčené k zásahům u dopravních nehod výcvik na téma
dopravní nehoda s větším počtem zraněných. V praktické části si hasiči mohli vyzkoušet použití vyprošťovacích nástrojů na vraku autobusu.