Činnost jednotky v 1. pololetí roku 2021

IMG_6255Do roku 2021 vstoupila jednotka ve zcela nové pozici. Otevřením stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Průmyslovém parku Vlčovice se logicky také změnil systém vysílání techniky k událostem. Tato stanice nahradila v plošném pokrytí jednotku ze stanice v Novém Jičíně (která měla do Kopřivnice dlouhý dojezd) a události malého rozsahu řeší samostatně. K událostem většího rozsahu vyjíždějí jednotky podle požárního poplachového plánu kraje. Na území města a místních části je první jednotkou za profesionálními kolegy právě jednotka SDH Kopřivnice. Jelikož stanice HZS pokrývá v podstatě celé území ORP Kopřivnice a Frenštát p. R., zabezpečuje naše jednotka pokrytí území města a místních částí také v době její nepřítomnosti. Aby byly splněny dojezdové časy podle stupně nebezpečí území obce, zůstává jednotka SDH Kopřivnice nadále v kategorii JPO II, včetně předurčenosti na zásahy u dopravních nehod a nebezpečné látky.

Výcvik na ledu 2021

IMG_0356I v letošním roce využili hasiči vhodného počasí a 17. února proběhl na zamrzlé hladině vodního díla Větřkovice výcvik zaměřený na záchranu osob. Na rozdíl od let minulých, byla zvolena večerní hodina a hasiči si vyzkoušeli práci v „nočních“ podmínkách. V praxi tak mohly být prověřeny i nové osvětlovací soupravy pořízené v závěru roku 2020 z regionálního operačního programu v rámci projektu Pořízení vybavení pro JSDH Kopřivnice II.

Rok 2020

V roce 2020 zasahovala jednotka celkem u 259 událostí, z čehož bylo 227 akutních zásahů. Zbylých 32 událostí  bylo zařazeno do kategorie ostatní činnost (kde nehrozilo nebezpečí z prodlení).

Jednotka ve 24 hodinové pohotovosti obsazuje jedno družstvo v početním stavu 1 + 3. Ve službě se střídá celkem 24 členů, z čehož 16 má odbornou způsobilost na funkci strojníka a 11 na velitele družstva. Jeden člen vykonává službu v jednotce jako své povolání a dalších třináct členů jsou zároveň profesionálními hasiči (6 příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, 2 příslušníci vojenské hasičské jednotky, 4 zaměstnanci hasičské požární služby letiště a 1 člen pracuje u městské jednotky ve Frenštátu p. R.). Z celkového počtu 24 je tedy 14 profesionálních hasičů. Jednotka je předurčena na zásahy u dopravních nehod a na úniky nebezpečných látek a od roku 2019 se začali členové připravovat na specializaci pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou.

Činnost jednotky ve 4. čtvrtletí roku 2020

IMG_6083

Poslední tři měsíce roku 2020 se zapsaly do statistik 56 událostmi. Pouze 1 z nich byla požár, 47 x hasiči vyjížděli k technickýn pomocem, 3 x k dopravním nehodám, shodně po 2 zásasazích bylo začleněno do typových souborů únik nebezpečných látek a záchrana osob. 1 zásah byl kvalifikován jako planý poplach. Další 2 události pak byly zatříděny v kategorii ostatní činnost jednotky. Celkem za celý rok zasahovali hasiči ve 227 případech, neemergentních událostí zatříděných jako ostatní činnost evidujeme 32.

Podpora SDH Kopřivnice Moravskoslezským krajem v roce 2020

Sbo1600px-5935r dobrovolných hasičů Kopřivnice obdržel dotaci Moravskoslezského kraje z titulu „Dotační program na podporu sborů dobrovolných hasičů v roce 2020“. O poskytnutí dotace ve výši 35.000 Kč rozhodlo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje dne 10. 2. 2020 svým usnesením 80/7173. Dotace byla použita na vybavení, které je využíváno při pořádání soutěží a kulturních akcí, a také na samotné vybavení požárních družstev.

Činnost jednotky v 3. čtvrtletí roku 2020

IMG_6425
51 ostrých a 23 neakutních zásahů má na kontě kopřivnická jednotka ve třetím čtvrtletí roku 2020. Vyšší počet neemergentních událostí evidovaných v režimu „ostatní činnost“ je zapříčiněn typicky letními zásahy – likvidací nebezpečného hmyzu. Od počátku roku zasahovala jednotka ve 171 případech, jako ostatní činnost bylo klasifikováno dalších 31 událostí.

Silný vítr 3. 10. 2020

IMG_7033Perný den měli nejen hasiči v sobotu 3. 10. 2020. Vytrvalý silný vítr působil po celý den značné problémy obyvatelům v našem kraji. Jen na území města a nejbližšího okolí vyjížděli hasiči k 15 událostem. 1. poplach vyslal do terénu jednotku v 5:35 ráno a definitvně se podařilo zásahovou techniku zaparkovat zpět do garáže na stanici až před 23 hodinou.

Taktické cvičení – únik chlóru

POPZ5577

Únik chlóru z technologie úpravy vody na krytém bazénu v Novém Jičíně byl námětem taktického cvičení integrovaného záchranného systému ve středu 30. září 2020. Na místě zasahovalo 8 jednotek požární ochrany. Dvě profesionální, ze stanice v Novém Jičíně a Ostravy Zábřehu, odkud přijelo mobilní operační středisko k řízení zásahu přímo na místě události. Dále bylo nasazeno 6 dobrovolných jednotek z obcí Příbor, Štramberk, Suchdol n. O., Kopřivnice, Frenštát p. R. a Studénka. Poslední tři jmenované jsou v rámci koncepce specializace předurčeny právě na zásahy spojené s výskytem nebezpečných látek.

Činnost jednotky v 2. čtvrtletí roku 2020

IMG_20200404_203259Ve druhém čtvrtletí roku vyjížděli kopřivničtí hasiči k 64 zásahům. Nejčetnějším typem událostí je technická pomoc, následují požáry a dopravní nehody. Na vyšším počtu zásahů mají vliv požáry, kterých oproti minulým letům přibylo a taky dlouho trvající deštivé počasí, kdy museli hasiči častěji vyjíždět např. k čerpání vody se zatopených sklepů. Celkový počet zásahů v 1. pololetí roku 2020 činí 120.

Výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel

op-vozhv-2020-07
Ve dvou blocích, dopoledne a odpoledne, proběhl ve středu 27. května 2020 na autovrakovišti v Ženklavě výcvik vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Kopřivničtí hasiči jsou v rámci koncepce dobrovolných jednotek v Moravskoslezském kraji předurčeni na zásahy u dopravních nehod a mají v této oblasti rozšířenou odbornou přípravu. Navíc byly v letošním roce na výjezd zařazeny některé nové druhy technických prostředků, které si tak hasiči mohli odzkoušet v praxi.