Pyros 2008

uvodV každém sudém roce se na výstavišti v Brně pořádá tradiční veletrh požární techniky Pyros. Letos mu patří dny od 12.5. do 16.5.2008 a samozřejmě jsme nemohli chybět.

I když expozice nebyly tak bohaté jako například právě před dvěma roky, přesto nemohl chybět žádný významný hráč v oblasti požární techniky. Z nejatraktivnější části, kterou je bezesporu oblast mobilní požární techniky, se představili oba naši domácí nejvýznamnější výrobci a to THT Polička a SPS-THZ Slatiňany. Právě ve stánku THT jsme mohli vidět skutečně povedenou CAS 20 pro JSDH Ostrava Radvanice na podvozku Tatra T 815-230R55 4×4.2 Terrno1, která může být vzorem prvovýjezdového zásahového vozidla. Kromě skutečně propracované nástavby se ukazuje být podvozek Tatra jako nejlepší volba pro požární vozidla. Ve srovnání s vozidly klasické koncepce má ve stejné třídě nejnižší výšku a polohu těžiště, což ve spojení s krutově a ohybově tuhým šasi, nezávislým zavěšením kol a výkonným motorem davá vozidlu vynikající jízdní vlastnosti. Ze zahraničních vystavovatelů nechyběly evropské špičky Rosenbauer a Ziegler a v oblasti výškové techniky Bronto. Mimo jiné právě z plošiny Bronta jsou výškové záběry výstaviště.

Zajímavým trendem v oblasti dopravních automobilů je snaha využívat podvozky do celkové hmotnosti 3,5 t, na které stačí ridičské oprávnění skupiny B. Příklad takovéhoto automobilu prezentovala firma Knězek (mimochodem z nedalekých Palkovic u Frýdku Místku). Podobně koncipovaný typ DA mají i kolegové u JSDH Prostějov – četa Vrahovice, kde jsme se zastavili na zpáteční cestě. Z vnitřních expozic byla v duchu minulých ročníků opět atraktivně řešena prezentace firmy Holmatro – výrobce hydraulického vyprošťovacího nářadí. Nechyběly ani stánky s osobními ochrannými prostředky, od obleků až po dýchací přístroje. V tomto segmentu byli největšimi vystavovateli frýdeckomístecká DEVA a zastoupení výrobce dýchací techniky Dräger. Nechyběl ani tradiční český výrobce MEVA Roudnice, jejichž dnes již legendární, ale stále používaný dýchací přístroj Saturn zná snad každý hasič.

Fotogalerie Pyros 2008